Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Pro klienty > Volný čas a možnosti klientů v DS > Zooterapie, Canesterapie

ZOOTERAPIE V DS MITROV

Canisterapie v DS Mitrov

Vztah člověka ke zvířatům je starý jako lidstvo samo. Role zvířat se však v moderní společnosti postupně mění. Z pozice tvora, který člověku nějakým způsobem slouží, přechází spíše do role partnera. Zvláště psi, kteří člověka doprovázejí již tisíce let, jsou pro mnohé z nás partnerem z nejvěrnějších. A právě z pozitivního vlivu tohoto vztahu čerpá canisterapie.

V DS Mitrov se snažíme rozvíjet tzv. návštěvní program, což znamená že canisterapeutický tým (psovod a pes) přichází za klienty přímo do domova. Canisterapie nedokáže vyléčit bolavá těla ani různé neduhy, které s sebou léta přináší. Nabízí však možnost prožít radost z přítomnosti zvířete, tělesný kontakt s ním dává možnost uspokojit potřebu něžnosti. Pes projevuje svůj zájem spontánně, nevynáší nad člověkem hodnotící soudy, nevadí mu tělesné ani psychické změny, nerozlišuje mezi krásou a ošklivostí. Respektuje člověka takového, jaký je.

Jeden moudrý muž – Konrád Lorenz (nositel Nobelovy ceny) řekl:
„Mějme pochopení pro naše méně nadané a lidským duchem neobdařené kolegy. Vynahradí nám to jinde, kde člověk obvykle selhává.“

Od ledna 2009 docházela do DS Mitrov canisterapeutka, paní Zdeňka Bartošová, DiS., se svým pejskem, fenkou Betynou. Od června 2013 je canisterapie s Betynkou přerušena.

Od září 2012 dochází do domova také canisterapeutka
pí Vladimíra Jakubková a slečna Ludmila Maděrová se svým čtyřnohým kamarádem Benem. Pes Ben je rasy pyrenejský mastiv a zaujme opravdu na první pohled. Vzhledem ke své velikosti je nepřehlédnutelný.

Od ledna 2015 do dubna 2015 byla canisterapie pozastavena.

Od května 2015 přichází do domova canisterapeutický tým, paní Pelikánová Eva a paní Melicharová Bohdana se svojí psí smečkou. Psí smečku tvoří - Geri (Border kolie), Roy (Border kolie), Ebonnie (Australský ovčák).

V lednu 2016 se nám vylíhlo pět mláďat Rýžovníka šedého, jak se jim u nás daří můžete vidět na fotkách, viz. níže. Fotky jsou pořízeny vždy po týdnu a je vidět, že se mají čile k světu. Velké poděkování patří panu Zemanovi, který nám s péčí a chovem ptactva velmi pomáhá.

Felinoterapie - od března 2016  probíhala v domově felinoterapie, což je terapie pomocí kočky. Kocourek, který za klienty přijíždí, je nalezencem, kterému zaměstnanci domova zachránili život. Našli mu domov a zajistili dobrou zdravotní péči. V domově pobývá celý den, navštěvuje klienty na pokojích, na skupinkách. Jmenuje se Mikeš. V roce 2020 byla činnost pozastavena.

Další zvířata v DS Mitrov

  • Papoušek vlnkovaný (andulka)
  • Zakrslý králík - beran
  • Želva nádherná
  • Morče
  • Rybičky v akváriích

Další, volně se pohybující zvířata v parku, např. ptáci, veverky, brouci, motýli, mravenci, které máme možnost pozorovat celoročně v jejich přirozeném prostředí.

 

Směny se zvířaty
Od března 2023 praktikujeme tzv. směny se zvířaty, což znamená, že pracovník domova má možnost přijít do práce se svým zvířecím kamarádem. Směny mají jasně daná pravidla, o kterých je pracovník předem informován. Postupem času přibývá směn, kdy mám v domově volně se pohybující pejsky, kteří však ví kdo je jejich páníčkem. Klienti tyto dny milují, zaměstnance tyto směny baví. Všem, kteří se zapojují, děkujeme.

 

CIMG3665.JPGmláďata Rýžovníka 25. 1. 2016 

CIMG3680.JPG
mláďata Rýžovníka 1. 2 .2016  

CIMG3765.JPG

mláďata Rýžovníka 8. 2. 2016

CIMG3889.JPG 4.jpg